Seo ve Metin Tasarımı

SEO ve Metin Tasarımı

SEO ve metin tasarımı; en genel adıyla size verilen bir konu, görsel, cümle ya da kelime için, ''anahtar kelime'' kullanarak yazdığımız ve metin örgüsünü kendimizin tasarladığı bir işlemdir. Evet, aslında yazı yazmaktır ama bu yazı sizin ya da markanızın dijital dünyada görünümü için hayati öneme sahiptir.


SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization); arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Sitenizin Google aramalarında üst sıralara taşınmasını sağlayan, sitenizin arama motorları tarafından anlaşılabilir, taranabilir ve oluşturulabilir olmasını sağlayan çalışmaların tamamıdır. Sosyal medya hesaplarınız için de bu çalışmaları uygulamanız önemlidir.

Metin Tasarımı Nedir?

Metin tasarımı aslen metin yazarlığıdır. Metin tasarımında yazacağınız konuya göre üslup oldukça önemlidir. Sizden imla kurallarına dikkat etmeniz, boş bilgi vermemeniz ve çözüm odaklı olmanız beklenir. Yazı tarzına göre farklı üsluplar kullanmanız ve metin örgünüzü anlaşılır hale getirmeniz beklenen diğer önemli konulardır. Sitelerinizin Google aramalarında üst sıralara yerleşmesindeki en büyük yardımcınız SEO uyumlu metinlerdir. Bu metinlere eklediğiniz anahtar kelimeleri doğru şekilde ve belli bir kurala göre kullanmazsanız yazdığınız yazıların bir değeri olmayacaktır. Ayrıca yazıların içeriğinin dolu ve bilgi verici olması özellikle önemlidir. Google, metin içeriklerinizi taradığında tekrar eden cümleler ya da aynı üsluba dair bir olgu bulursa size artı bir puan vermez.

SEO Uyumlu Metin Tasarımı

Metninizi yazarken en önemlisi müşteriye bilgi vermektir. Fakat müşteriye bilgi verirken, arama motorlarının dikkatini de çekmeliyiz. Peki bunu nasıl yaparız?

Metinleri yazarken anahtar kelimeleri de en uygun yerlere koymalısınız. Bu kelimeleri yerleştirirken metin örgünüzün bozulmadığından emin olmalı ve anahtar kelimelere uyacak kurgular yapmalısınız. Eğer kullanacağınız anahtar kelimeleri seçemiyorsanız bu şablonu izleyebilirsiniz;

  1. Site- otorite seviyesi, sayfa adedi ve içerik kalitesi

  2. Hedef- marka, trafik ve satış

  3. İçinde olduğunuz sektör- rekabet durumu

  4. Bütçe- kaynak ve süre sınırınız

Eğer dilerseniz internet üzerinde yer alan pek çok farklı rehberden de yardım alabilirsiniz.


H1-H2-H3...

H etiketleri; sayfa yapınızı kullanıcılara etkili bir biçimde sunmanız için uygulanır. Bunlardan en önemlisi sayfanızın başlığına kullandığınız H1 etiketidir.

H1 etiketi, H1 ve H6 arasındaki en önemli etikettir. H1 ve H6 arası etiketler, alt başlık olarak kullanılır. Bu etiketler, sayfa yapınızı kullanıcıya doğru ve etkili bir biçimde uygulayabilmeniz için önemlidir. Diğer alt başlık etiketleri görsel olarak farklı büyüklük ve kalınlığa sahiptir. Bu şekilde sayfanız kullanıcı tarafından daha kolay okunabilir. Bunlardan en önemlisi olan H1 etiketi her sayfada yalnızca bir kez kullanılabilir ve doğru kullanımı çok önemlidir.