Video İçerik Üretimi

Video içerik üretimi, sosyal medyada sizi en fazla destekleyecek içerik üretimidir. Ancak bir çok inceliği vardır. Video içerik üretimi yaparken göz önüne alınması gereken unsurlar, videonun süresi, hedef kitleniz, oluşturmak istediğiniz marka imajı gibi unsurlardır.

İlk ihtiyacınız olan unsur çekimdir. Video içerik üretiminde kendi özgün içeriğinizi üretmenin birincil yöntemi çekim yapmaktır. Çekimi olabildiğince profesyonel ekiplere yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü çekim sırasında dikkat edilmesi gereken bir çok unsur vardır. Bunlar video içerik üretiminde, içeriğinizin mesajlarını ve imajını dolayısıyla sizin marka imajınızı doğrudan etkileyecek unsurlardır. Bunlardan bazıları, ışık, renk, çekim açıları, kullanılan objeler, ortamın renk sıcaklığı, kullanılan sesler, ortam sesleri, ses efektleri gibidir. Bunun yanında video içerik üretimi yaparken kullanabileceğiniz stok videolar da vardır bunları stok görsel satışı yapan sitelerden bulabilirsiniz. En meşhurlarından biri Shutterstock'tur. Buradan aldığınız görselleri mesajınıza uygun seçmeniz ve post prodüksiyon aşamasında kendi imajınızı yeniden yaratmanız gerekmektedir.

Video içerik üretimi konusunda sık sorulan sorulardan biri de "video içerik üretimi için hangi programı kullanmamız gerekiyor?" oluyor. Bu noktada sizin bu konudaki profesyonelliğiniz önemlidir. Yeni başlayanlar için Premiere Rush çok yararlı olabilir. Video içerik üretimi için bu program size çeşitli tasarım önerileri ve özelleştirilebilir efektler sunuyor. Çeşitli yazı efektleri ve basit görsel efektlerle projenizi özelleştirebilir ve hedef kitlenize uygun ve ona hitap eder şekle sokabilirsiniz. Edit programlarına biraz daha hakimseniz karşınıza Avid, Premiere Pro, DaVinci Resolve gibi bir çok program çıkıyor. Bu programları sizin ilgi alanınıza göre ve kendinizi geliştirdiğiniz yöne göre seçmeniz gerekmektedir.

Programı seçtikten sonra kurguya başlayabilirsiniz. Video içerik üretiminde bir başka dikkat edilmesi gereken nokta kurgudur. İçeriğinizle ne anlatmak istediğinize zaten karar vermiştiniz. Şimdi bunu düzgün bir dille işleme sırası. Kurgu ile ilgili bir çok kuram olmakla beraber en çok kullanılan kabul edilen ve saygı duyulan kuramcılardan biri Rus yönetmen Eisenstein'ın kuramlarıdır. Buna göre basitçe her görüntü bir önceki görüntüyle beraber bir anlam kazanır. Bu düşüncenin temeli Sosyalist ihtilalin temel düşüncelerine kadar dayanmaktadır.

Bu noktada video içerik üretimi yaparken olabildiğince kuracağınız sinematografik cümlelere dikkat etmeniz kullanacağınız simgeleri ve objeleri dikkatli seçmeniz gerekmekte, hedef kitlenizin kültürünü ve yaşam biçimini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Bunlardan sonra videonuza gerekli görüyorsanız efektler eklemelisiniz. Video içerik üretimi noktasında sosyal medyada en çok dikkat çeken unsurların başında da videonuza eklediğiniz efektler gelmektedir. İnsanlar günlük hayatta karşılaşmadıkları görüntüleri videolarda izlemekten hoşlanırlar daha doğrusu onlara ilginç gelir. Bunun benzeri işleri yapabilmek için kullanılacak bir çok program var. Bazıları, After Effects, Flame ve DaVinci Resolve dür.

En son yapmanız gereken de videonuzun renk dengesini ayarlamaktır. Videonuzun renk dengesi video içerik üretiminde en çok atlanan ama en önemli olan noktalardan biridir. Çünkü video içeriğinizi öne çıkartacaktır, ona ambalaj olacaktır. Renkleri basit bir instagram efektiyle atmak istemezsiniz, az önce saydığım programların tümü renk düzenlemesi yapabilse de sektörde en çok kullanılan renk programı, ki çoğu yerde sadece renk programı olarak kullanılır, DaVinci Resolve'dür.

Video içeriğinizi ürettikten sonra sosyal medyada paylaşırken de diğer makalelerimizdeki seo üretimi kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Doğru etiketlerle hedef kitlenizin ilgisini gözetecek başlıklar ve açıklamalarla doğru platformlarda ve hatta doğru zamanlarda paylaşılmalıdır.

Bunların hepsini sizin için video içerik üretimi hizmetimizle biz size sağlıyoruz. Bir telefon veya form uzağınızdayız. İstek oluşturmak için lütfen tıklayın